5 błędów w wymawianiu rosyjskich słówek, które «выдадут вас с головой»


Podczas każdego zajęcia z uczniami walczymy z dość trudnym dla Polaków wymawianiem dźwięków języka rosyjskiego. Wyodrębniłam 5 najczęściej powtarzanych błędów. Od razu wyjaśnimy, o co chodzi z tym «вы́дать с голово́й». To jest frazeologizm w znaczeniu «ujawnić coś, na przykład, nie rosyjskie pochodzenie, akcent».
Błąd nr. 1
Miękka polska «L» zamiast twardej rosyjskiej «Л». W języku rosyjskim «Л» zawsze twarde, jeżeli nie zmiękczone miękkim znakiem «ь» lub samogłoskami «e», «ё», «ю», «я», «и». Przykład: «соко́л», «лось». Mówią [sokol, loś], poprawnie - [sokoł, łoś]. Uwaga! Polskie «Ł» nie jest zupełnie odpowiednikiem rosyjskiego «Л», raczej angielskiego «W», ale w starych polskich filmach (np.  «Ogniem i mieczem») można usłyszeć ten «Ł» twardy jako rosyjski «Л».

Jak uczyć się języków rosyjskiego oraz ukraińskiego z filmu, ja pisałam w artykule «Dumka na dwa serca w trzech językach».


Błąd nr. 2
«O» w sylabach nieakcentowanych zamiast «А». Chociaż nie jest to otwarty akcentowany przeciągły «А», raczej coś pośrednie pomiędzy «O» i «А». Przykład: «окно́», «о́коло», «отли́чно». Mówią [okno, okolo, otliczno], poprawnie - [akno, okala, atliczna].

Błąd nr. 3
Twarde polskie «E» zamiast miękkiego rosyjskiego «E» [je]. Samogłoska «E» w języku rosyjskim jest miękka i zmiękcza poprzednią spółgłoskę. Przykład: «ве́ра», «се́вер». Mówią [wera, sewer], poprawnie - [wiera, siewier].

Błąd nr. 4
Polska «E» w słowach «Евро́па, е́вро» zamiast rosyjskiej «Е» [je]. Mówią [ewropa, ewro], poprawnie - [jewropa, jewro].

Błąd nr 5
Twarda spółgłoska zamiast zmiękczonej w środku słowa przed miękkim znakiem. Przykład: «болЬша́я»«ста́ренЬкая». Mówią [boŁszaja, stareNkaja], poprawnie - [boLszaja, starIEŃkaja].

Te 5 błędów najczęściej słyszę od moich uczniów, nie mówiąc już o niepoprawnym akcentowaniu (najczęściej Polacy akcentują na drugą sylabę od końca - jak w języku polskim). Sprawdzić akcent można w  online słowniku

Może jeszcze jakieś najczęściej spotykane błędy pominęłam. Piszcie w komentarzach!

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

40 сервисов для мониторинга отзывов о компании в онлайн и традиционных медиа

Как стать мастером «ньюсджекинга» и использовать новостные тренды на пользу бренду

Obiecanki cacanki czyli Dla czego nie warto bawić się w działalność nierejestrowaną